רהיטי במבוק – מבט על ההיסטוריה, המאפיינים והטיפול של חלופת העץ הפופולרית הזו

רהיטי במבוק ובמבוק:

עץ הוא בחירה מצוינת בכל הנוגע לחומרי ריהוט גן, אך לרוע המזל עבור רבים הוא לא מגיע בזול. כיסא בודד עולה רק לעתים רחוקות מתחת ל-200 דולר, וסט שלם יכול לעלות בקלות כמה אלפי דולרים. אבל אם אתה רק מחפש את המראה והתחושה של עץ, יש גם אפשרויות זולות הרבה יותר, כמו במבוק. למעשה, אם אתה לא מחשיב רהיטים כהשקעה גדולה, במבוק עשוי להיות הרבה יותר פרקטי. המשך לקרוא כדי לגלות עוד.

היסטוריה של במבוק:

הסינים היו ועדיין הם המשתמשים והיצרנים המובילים של במבוק. באופן לא מפתיע, מוצרי הבמבוק המוקדמים ביותר שנמצאו – בעיקר כלי בית וכלי נשק – היו שייכים לסינים לפני כ-7,000 שנה. לפני המצאת הנייר, הסינים כתבו על קוביות במבוק, מה שהפך אותו למרכיב מרכזי בהפצת התרבות והשפה הסינית. הבמבוק שימש גם לנעליים, אריחים ומעילים, ונשאר מרכיב מרכזי בבישול האסייתי.

במערב אנשים מצאו שימושים מעניינים יותר. הטלפון הראשון של אלכסנדר גרהם בל היה עשוי במבוק, ותומס אדיסון השתמש בנימה במבוק כדי ליצור את הנורה הראשונה בעולם. גם מחצלות במבוק, קערות, תריסים וקישוטים הפכו פופולריים. כיום, השימוש בבמבוק התפשט לאמנויות (פיסול, כלי נגינה), בנייה (דלתות, רצפות, בתים), ואפילו רפואה אלטרנטיבית (נבלי במבוק ומיץ).

שימושים ומאפיינים:

במבוק הוא למעשה סוג של דשא עם גבעול קשיח ועצי שמגיע לגובה מלא תוך כשנה. זה הופך אותו למשאב טוב מבחינה אקולוגית; כלומר, לקציר כבד אין כמעט השפעה על הסביבה. זהו אחד הצמחים הצומחים ביותר בכדור הארץ, ולכן הוא נשאר בשפע למרות השימוש בו בהרחבה במשך אלפי השנים האחרונות.

ניתן לטפל בגבעול הבמבוק ליצירת חומר קל משקל אך קשיח במיוחד דמוי עץ. כאשר הרצועות מודבקות זו לזו, החומר המתקבל אידיאלי לבניית מבנים, כגון עמודים ופיגומים. בתים מסורתיים רבים עשויים לחלוטין מבמבוק, וגשרים תלויים במבוק עדיין נמצאים בחלקים של אסיה.

איך זה גדל:

הבמבוק גדל בצורה פולשנית, כאשר השורשים יוצרים במהירות רשת תת קרקעית שעיקרה את עצמה. חומרי הזנה מהעלים עוברים בגבעולים (הגבעולים הנראים) ממש עד לקנה השורש, כך שהחורשה נשארת בחיים גם אם הבמבוקים עצמם מתים. למעשה, המאמץ הוא לעתים קרובות על שליטה בגידול הבמבוק מאשר בהפצתו. מגדלי במבוק חותמים את הגבעולים או מתקינים מחסום פיזי כדי למנוע ממנו לפלוש למגרשים סמוכים.

הגלים הם החלקים הנפוצים בשימוש בייצור. לאחר הקטיף, חותכים את הגבעולים לאורכם, מבושלים וטוחנים בקצוות כדי לשטח אותם. לאחר מכן הרצועות מודבקות זו לזו, קצה אל קצה או פנים אל פנים. בסגנון הקודם, הם בדרך כלל למינציה יחד בשלוש שכבות כדי להפוך אותם עבים וחזקים יותר. לבסוף, הם מקבלים לחיצה וטחינה סופיים כדי להבטיח הדבקה מבנית, ולפעמים מופחמים – חשופים לטמפרטורות גבוהות ממש מתחת לשריפה – לקבלת גימור עשיר וכהה יותר. הצבע הטבעי הוא צהוב בהיר עד חום בינוני, והוא אטרקטיבי לא פחות.

ריהוט במבוק:

לרהיטי במבוק יש תחושה קלילה וארצית המושלמת לאזורים פתוחים כמו מרפסות, פטיו ומרפסות. כאשר הוא בנוי כהלכה, הוא יכול להיות בעל שלמות מבנית זהה להרבה עצים קשים, אבל בהיותו דשא, הוא הרבה יותר קל ורב-תכליתי. במבוק הוא בחירה מצוינת אם אתה אוהב להזיז את הרהיטים שלך או לעצב מחדש את החדר שלך מדי פעם.

בגלל העמידות הגבוהה שלו, הבמבוק מייצר חלקי אחסון מעולים כמו מדפי ספרים וארונות. הזנים הקלים יותר משמשים בדרך כלל לשרפרפים ושידות, בעוד שהזנים החזקים יותר נעשים לשולחנות וספות גדולים יותר. אנשים רבים מבטאים את הרהיטים הקיימים שלהם בעזרת ציפויי במבוק, מחצלות ווילונות.

מחיר רהיטי הבמבוק עלה בשנים האחרונות בגלל עלויות הייבוא, כמו גם עלייה בביקוש מצד קונים מודעים לסביבה. זנים מסוימים עולים כמעט כמו עץ. אם אתה רוצה משהו זול יותר, נסה רהיטי פורניר במבוק – אלה מגיעים עם פנים מעץ מלא ושכבה חיצונית במבוק.

טיפול ותחזוקה:

הבמבוק רגיש למים, אז שימו לב לא לשטוף אותו יותר מדי או להשאיר אותו בחוץ בגשם. נקו אותו מדי פעם עם מטלית יבשה או לחה, והסר אבק וחצץ בעזרת מגב או שואב אבק. נגב מיד את הנזילות כדי למנוע כתמים וסימני מים. הימנע גם מגירוד עם צמר פלדה או כל חומר שוחק – הם יכולים לשרוט את הלמינציה ולהפוך אותה לשבירה.

אתה לא צריך להיות שומר שימור רציני כדי להעריך רהיטי במבוק. היופי הטבעי שלו גורם לו להתבלט אפילו מול העצים היקרים ביותר, והגוונים הנייטרליים שלו מאפשרים לו להשתלב כמעט בכל נושא. כל עוד תבחרו היטב ותטפלו בו היטב, רהיטי הבמבוק שלכם יכולים לתת לכם תמורה מצוינת לכספכם.

About admin

Check Also

הגורמים החשובים ביותר לבחירת ריהוט משרדי מנהלים

בין אם אתם מנהלים עסק משלכם מהבית או מבניין משרדים, כדאי לשקול השקעה בריהוט משרדי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.