פנג שואי

היסטוריה קצרה

פנג שואי נהוג בסין לפחות מאז שושלת טאנג.

בדרך כלל מאמינים שהמאסטר הקדום ביותר באמנות זו הוא Yang Yun Sang המוכר בעולם כמייסד הפנג שואי.

מאסטר יאנג השאיר מורשת של קלאסיקה שנשמרה ונחקרה ברציפות עד היום.

הוא היה היועץ העיקרי של החצר של הקיסר היי צאנג (888 לספירה), וספריו על הפנג שואי היוו את הטקסטים העיקריים שעליהם ביססו הדורות הבאים של מתרגלים את אמנותם.

הדגש של מאסטר יאנג היה על צורת ההרים, כיוון נחלי המים, ובעיקר על איתור והבנת השפעתו של הדרקון, היצור השמימי הנערץ ביותר של צ'ה.

דוקטרינותיו פורטו בשלוש יצירות קלאסיות מפורסמות שמתארות במלואן את תרגול הפנג שואי במונחים של מטפורות דרקון צבעוניות.

הראשון שבהם, "האן לונג צ'ינג", מכיל את "האמנות לעורר את הדרקון".

השני, "Ching Nang Ao Chih", כולל את השיטות לקביעת המיקום של המאורה של הדרקון.

בעוד שהספר השלישי הוא "I Lung Ching", מתורגם תחת הכותרת "קאנונים המתקרבים לדרקונים".

ספר שלישי זה מספק את השיטות והטכניקות כיצד למצוא את הדרקון באזורים שבהם הם אינם בולטים באופן בולט.

הבנת FS

המדע המודרני גילה רק לאחרונה שאטמוספירת כדור הארץ עמוסה גלי אנרגיה וקווים עוצמתיים אך בלתי נראים המאפשרים לנו ליהנות מטלפונים ומכשירי רדיו, מכשירי פקס ותקשורת לווינית.

המדענים הסינים הקדמונים גילו את קיומם של קווי אנרגיה אלו לפני מאות שנים.

הם תיארו את קווי האנרגיה האטמוספריים הבלתי נראים הללו במונחים סמליים, כשהם מתייחסים אליהם כאל הנשימה הקוסמית של הדרקון אם הם מועילים וכנשימה ההורגת שלו אם הם לא חיוביים.

פנג שואי היה השם שניתן לתרגול של רתימה מועילה של כוחות האנרגיה הללו.

אנשים ממוצא סיני יודעים מזה זמן רב על הפנג שואי. במשך מאות השנים היא הועברה מפה לאוזן מדור לדור, כך שבורים בבסיסו הפילוסופיים, ראו בה תרגול של אמונות תפלות.

פנג שואי היא אומנות החיים בהרמוניה עם הארץ, כך שמפיקים את היתרונות הגדולים, השלווה והשגשוג מהיותו בשיווי משקל מושלם עם הטבע.

הפנג שואי מקיים את ההבטחה לחיים של שפע משמעותי למי שעוקב אחר עקרונותיו ותקנותיו כאשר בונים את בתיהם ומקומות עבודתם.

אולי הידע והפרקטיקה של המדע העתיק הזה הם שאפשרו למהגרים סינים ולמשפחותיהם בכל רחבי העולם להצליח ולפרוח, לבנות לעצמם עסקים מכובדים ולחיות בממשק הרמוני עם שכניהם בארצות המאמצות שלהם.

לא ניתן להתייחס לפנג שואי באופן מצומצם לא כמדע, עם נוסחא "קסומה", ולא כאמנות המבוססת לחלוטין על אינסטינקטים.

זהו תערובת גמישה של שניהם, וכדי לתרגל אותה ביעילות, יש ליישם עקרונות רעיוניים המופקים ממדריכים קלאסיים עתיקים בהתאמה לאינטואיציה של האדם החושב ולשיפוט אישי שלו.

כדי לסבך עוד יותר את התרגול, ישנם גם אלמנטים של אמונות טפלות המושתלות על כל הגוף של עקרונות הפנג שי.

אי אפשר להתעלם מהם ולא לשכוח אותם.

ואכן, ותיקי הפנג שואי של ימינו משתמשים לעתים קרובות ובהצלחה בסמליות ובאמונות טפלות מסוג כפר.

בית ספר לטופס ומצפן לפנג שואי

העקרונות של מאסטר יאנג נתפסו כ"אסכולת הצורה" של הפנג שואי, אשר מנמקת אתרים טובים או רעים במונחים של סמליות הדרקון. לפי אסכולה זו, מיקומי פנג שואי טובים דורשים את נוכחותו של הדרקון, ובמקום בו יש את הדרקון האמיתי, יימצא גם הנמר הלבן.

מאסטרי פנג שואי הנרשמים לבית הספר לצורות מתחילים בחיפוש אחר מיקומים נוחים בחיפוש ראשון אחר הדרקון. לכן הושם דגש על צורות קרקע, צורות של גבעות והרים, נתיבי מים, כיוונים וכיוונים.

בעוד שסמליות הדרקון הייתה עמוד התווך העיקרי של אסכולת הצורה, בסופו של דבר צצה מערכת עיקרית שניה שניגשה לתרגול הפנג שואי מנקודות מבט שונות למדי. מערכת שנייה זו הדגישה ספקולציות מטפיזיות, תוך שימוש בסמלים של ה-I Ching – או ספר השינויים, והטריגרמות וההקסגרמות – סמלים בעלי שלוש ושש שורות כדי לחשב פנג שואי טוב ורע.

הטריגרמות הוצבו סביב סמל מתומן בעל שמונה צלעות הנקרא Pa Kua, ולפי המקום שבו הוצבו כל אחת משמונת הטריגרמות הללו, זוהו עוד תכונות וסמלים תואמים אחרים. אלה מתייחסים לצבעים, לבני משפחה שונים, לכיווני מצפן ספציפיים, לאחד מחמשת האלמנטים ולתכונות אחרות.

כל אחד מהסמלים והתכונות הללו אמור היה להציע "רמזים" לעיצוב בתים, להקצאת חדרים שונים, למטרות שונות ולהקצאת בני משפחה שונים לפינות שונות של הבית על מנת למקסם את הפנג שואי הטוב לכל המשפחה .

מערכת עיקרית שנייה זו נקראה ביחד "בית הספר למצפן של הפנג שואי", ובהתאם לאיזה ענף של בית ספר זה מתורגלים, החישובים קיבלו משוואות ושיטות שונות.

סניפים מסוימים של בית הספר מצפן הדגישו גם את השפעת כוכבי הלכת על איכות המיקומים. בניגוד לבית הספר לטופס, הוא ייחס חשיבות מינורית לתצורות נוף, תוך הסתמכות רבה על חישובים מורכבים של ממדים בפועל, כיווני מצפן וגזרות של כניסות ראשיות וחדרים חשובים.

אולם עד סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, שני בתי הספר התמזגו לחלוטין. התיאוריות של אסכולת הטופס, כולל אמונות בסמליות הדרקון, זכו לקבלה ותרגול רחב יותר בקרב חסידי אסכולת המצפן. כיום, מתרגלי פנג שואי בהונג קונג ובטייוואן נוהגים לתרגל שילוב מעורפל של שני בתי הספר.

בין שני האסכולות, בית הספר הטופס, עם הדגש הרב שלו על הנוף הטבעי, דורש כמות גדולה יותר של תובנה אינטואיטיבית. לכן זה נחשב לקשה יותר לתרגל למרות שסמליות הדרקון הירוק/הנמר הלבן קלות יחסית להבנה. שיטת Compass School קשה יותר ללמידה והנוסחאות שלה קשות יותר לתפיסה, אך לאחר ששולטים בה, נחשבת לקלה יותר לתרגול בשל המתודולוגיות המדויקות יותר שלה.

About admin

Check Also

פנג שואי בארון – להוציא את השלדים

בפנג שואי, לארונות יש חשיבות רבה כמו סלון או חדר שינה. הם אינם אזורים נסתרים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.