עתיקות בעליית הגג: זיהוי רהיטי צ'יפנדייל

חייו

תומס צ'יפנדייל נולד בשנת 1718 אוטלי, יורקשייר אנגליה. הוא עבר ללונדון ב-1740 כדי לקדם את העסק שלו והיו לו כמה שותפים לאורך הקריירה שלו. הרוזן מברלינגטון היה אחד האנשים המשפיעים הראשונים שרכשו רהיטים מצ'יפנדייל. צ'יפנדייל היה נשוי פעמיים והיו לו 9 ילדים עם אשתו הראשונה, ו-2 ילדים עם אשתו השנייה. כשפרש בשנת 1776 בנו הבכור השתלט על העסק.

הריהוט

תומס צ'יפנדייל התלמד כמצרף אצל יצרן ארונות לפני שהקים עסק משלו בלונדון.

בשנת 1754 פרסם ספר הממחיש 160 עיצובים מחנותו, בשם הג'נטלמן ומנהל הקבינט.

הספר היה כל כך פופולרי שהוא הפיק שתי מהדורות מאוחרות יותר, כל אחת מאיירת עיצובים חדשים. העיצובים מראים את ההשפעות הגיאורגיות, המלכה אן, הצרפתיות והסיניות על צ'יפנדייל. ספריו של צ'יפנדייל השפיעו על יצרני רהיטים אחרים של היום. צ'יפנדייל העדיף לקבל עמלות בקנה מידה גדול מלקוחות אריסטוקרטיים שבחרו את עיצובי הרהיטים שלהם מְנַהֵל ספרים. עם לקוחות כאלה הוא פעל הרבה כמעצב פנים מודרני, ובחר ריהוט ואביזרים לכל הבית.

השנים שבין 1750 ל-1785 ידועות בתור תקופת צ'יפנדייל.

מכיוון שצ'יפנדייל לא חתם או השתמש בסימן יצרן, קשה לייחס לו חלקים בוודאות. השיטה המוכרת היחידה לביסוס האותנטיות היא למצוא את אחד מהשטרות המקוריים שלו, השמורים בדרך כלל בין מסמכי עיזבון, או תיעוד שווה ערך. עם זאת, יצירה עשויה להיות מיוחסת במדויק לסדנה של צ'יפנדייל, כמעט בלתי אפשרי לייחס את ייצור היצירה לצ'יפנדייל עצמו.

כשהעסק שלו פרח, ייצור הרהיטים הושלם על ידי בעלי מלאכה שהעסיק צ'יפנדייל ולא הוא. כאשר בוחנים יצירה המיוחסת לסדנת צ'יפנדייל חשוב להסתכל על הטכניקה המשמשת למפרקים. מפרקים בעבודת יד יהיו מעט לא סדירים ועשויים להראות סימני כלי יד. עוד מומלץ לחפש עדויות להקצעה ידנית, ניסור ידני, מסמרים בעבודת יד והתכווצות בעץ.

עיצובים חדשים של תקופת צ'יפנדייל

צ'יפנדייל ייצר עיצובים חדשים של רהיטים, כולל שולחן בצק עוגה ו-highboys חזה מעל חזה. הוא גם הציג את ספת הגמל עם ריפוד בטקסטיל ברוקד, קטיפה ודמשק.

הרהיטים שלו היו עשויים בדרך כלל מעץ מהגוני, שיובאו מאיי הודו המערבית. עץ מלא ולא פורניר שימש כדי לאפשר את הגילוף המשוכלל האופייני לסגנון צ'יפנדייל.

זיהוי מאפיינים של סגנון צ'יפנדייל

לריהוט מהתקופה יש את המאפיינים הבאים:

  1. מושך מגירת פליז דקורטיבית גדולה
  2. רגלי ריהוט מעוקלות
  3. רגל כדור וטפר
  4. רגליים ישרות מרובעות
  5. היעדר אלונקות בין רגלי הכיסא
  6. כסאות שנמדדו בין 3 רגל 1 אינץ' ל-3 רגל 2 1/2 אינץ' מהרצפה לחלק העליון של גב הכיסא
  7. עיטור מגולף

צ'יפנדייל אמריקאי

רהיטים שיוצרו על ידי אומן אמריקאי בתקופת צ'יפנדייל מזוהים על ידי שימוש בחלקים גדולים ומעוטרים מגולפים מעץ מהגוני, שזכה אז לליטוש גבוה.

רפרודוקציות

כל מי שמעריך ואולי ירצה לקשט בסגנון צ'יפנדייל, לא יוכל לרכוש פריט מקורי. רפרודוקציות נוצרו כשצ'יפנדייל ייצרה רהיטים והרפרודוקציות המודרניות בטכניקות מודרניות נמשכות היום.

רפרודוקציות מתגלות על ידי חוסר העומק והאיכות של הגילופים המעוטרים. העץ שממנו נבנים חלקים מודרניים, גם אם עשויים מהגוני, יהיה פחות צפוף מהמהגוני הישן יותר ששימשו במאה ה-17.

לבסוף, אם המחיר נראה סביר במיוחד עבור צ'יפנדייל אותנטי, סביר להניח שמדובר בשחזור. סוחר עתיקות מכובד יספק פתק של מקוריות, הערכה וערבות להחזר הכסף עבור רכישה לא מרוצה.

אגודת צ'יפנדייל

האגודה נוסדה בשנת 1965 בעיר הולדתו של תומס צ'יפנדייל.

המשימה של החברה היא:

  • לקדם את החינוך הציבורי ולקדם את ההערכה והלימוד של עבודתו של תומס צ'יפנדייל הבכיר והצעיר
  • לרכוש, לשמר ולתחזק דוגמאות מעבודתו לטובת האומה

About admin

Check Also

הגורמים החשובים ביותר לבחירת ריהוט משרדי מנהלים

בין אם אתם מנהלים עסק משלכם מהבית או מבניין משרדים, כדאי לשקול השקעה בריהוט משרדי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.