עיצוב רהיטים עכשווי – היסטוריה והשפעות

עיצוב רהיטים עכשווי נוצר באמצעות שילוב של מוחות סקרנים וחדשניים, התקדמות הטכנולוגיה והיכולת לייצר רהיטים מדהימים במחירים נוחים יותר. גם למהפכה התעשייתית היה חלק עצום בכך, במיוחד במונחים של חומרים זולים יותר, גישה לחלל המפעל והיכולת ליצור רהיטים אמנותיים במחיר המתאים יותר לקהל הרחב.

מסוף המאה ה-19, מעצבים החלו להסתכל לעבר עיצובים אלגנטיים ופשוטים יותר עבור רהיטים מודרניים. בעוד שבעבר רהיטים נבנו כמעט כולו מעץ, וכתוצאה מכך חלקים מוגזמים כבדים המעידים על הוד ויוקרה. גישה זו לחומרים חדשים ודרכי עבודה שונות אפשרה למעצבים ליצור פריטים קומפקטיים וצנועים יותר. עיצובי הריהוט החדשים הללו היו קלים יותר לשילוב בכל חלל מגורים נדרש וגם נתנו לרוכש הזדמנות לקנות פריטים המהווים ביטוי לטעמם האישי, עם פחות מגבלות. עיצוב רהיטים עכשווי נודע בזכות היותו שימושי ופונקציונלי, אך עם נטייה יצירתית שראו ברהיטים מודרניים לעתים קרובות כחלקי אמנות בפני עצמם.

זוויות מוזרות, קווים נקיים, עיצוב מעוקל וחומרים כמו מתכת ופלסטיק יצוק סללו את הדרך לחדירת רהיטים מודרניים לתודעה שלנו. קשה להתעלם מהעיצובים המדהימים של פריטי ריהוט עכשוויים – הנזילות והחדות המשמשים לעתים קרובות בעיצובים אלה גרמו לאנשים להתחיל לשבת ולהתייחס לרהיטים מודרניים.

מעצבים רבים של רהיטים מודרניים ועכשוויים ידועים גם בתור אדריכלים מדהימים – ריהוט עכשווי עוסק באמת בפריטים פונקציונליים שנתפסים כעיצובים אדריכליים ואמנותיים. אדריכלים כמו צ'ארלס רני מקינטוש, פרנק לויד רייט ואפילו אנטוני גאודי החלו לשלב עיצוב רהיטים עכשווי בחזון האדריכלי הכולל שלהם. גאודי היה מעצב לעתים קרובות רהיטים כדי להשלים את הניואנסים המעניינים של הבניינים שלו, ליצור הרמוניה בין המבנה החיצוני לקישוט הפנימי.

תורמים בולטים נוספים לתנועת הריהוט העכשווית כוללים את מרסל ברויאר, לודוויג מיס ואן דר רוהה, איילין גריי, לה קורבוזיה ולילי רייך. מיס ואן דר רוהה המציא את "כיסא ברצלונה" המפורסם כעת והועתק לעתים קרובות, והריהוט העכשווי שלו השתמש לעתים קרובות בזרועות כדי לאפשר מסגרת תומכת אך עדינה, שנוצרה לעתים קרובות מכרום. מיס עבדה בשיתוף פעולה עם לילי רייך במשך למעלה מעשור, וחלקה קשר מקצועי ואישי כאחד. בנוסף למעורבותה בעיצוב הכיסא של ברצלונה, בני הזוג גם עבדו יחד כדי ליצור את כיסא ברנו, עוד רהיט איקוני של ריהוט מודרני שממשיך להיות מצוטט כגורם השראה וכשאיפה כאחד.

About admin

Check Also

ריהוט פלסטיק – יתרונות וחסרונות שונים

ריהוט פלסטיק תוכנן לראשונה על ידי דאגלס סימפסון וג'יימס דונהיו בשנת 1946. הוא עשוי מסוגים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.