סדקים בקיר היסוד, סיבה, תוצאה ופתרון

אין בתים מושלמים וזה יכלול את הבסיס שלו. בין אם יש לכם בית חדש או בית בן מאה שנים, יסודות הבית נסדקים. בתים משתנים ומתמקמים לאחר הבנייה. לבתים יהיו סדקים בגימורים הקוסמטיים או ברכיבים מבניים. לרוב הסדקים הללו אין משמעות מבנית. סוגי הסדקים הנפוצים בקירות היסוד יכללו;

סדקים אנכיים (או כמעט אנכיים); זה שקיר נסדק לא אומר שהוא נכשל או שנדרשת פעולה מתקנת. אם הסדק צר (1/8 אינץ' או פחות), הוא כמעט אנכי, אין לו הפרדה לרוחב בין החלקים הסמוכים של הקיר, ואין מים דולפים דרך הסדק, בדרך כלל לא נדרשת פעולה. זהו סדק התכווצות ומתרחש כאשר הלחות בקיר מתאדה וגורמת לקיר להתכווץ לתוך החללים שנוצרים מהמים הבורחים. סוג זה של סדק נשלט, או ממוזער אך לא נמחק על ידי שימוש בפלדת חיזוק אופקית, המסייעת בהפצת הלחצים בקיר. אם קיימת פלדה אופקית, סביר יותר שתקבל מספר סדקים קטנים מאוד במקום סדק אחד או שניים רחבים בהרבה. שיטה נוספת להגבלת סדקי הצטמקות היא לשלוט בכמות המים המשמשת בתערובת הבטון.

סדקים חוזרים; בכל פעם שלאלמנט בטון יש זווית חדה, יש ריכוז של מתח. זה כמעט תמיד גורם לסדק שנקרא סדק חוזר שבוקע מהפינה הפנימית. הוא עשוי להיות אנכי, אופקי או אלכסוני כאשר הוא יוצא מהפינה. תופעה זו קיימת כמעט בכל החומרים. פתחים עגולים יכולים להפיג את הלחץ אבל זה לא מעשי בבניית קירות בטון. התרופה האופיינית לצמצום סוג זה של סדק היא הנחת חיזוק פלדה בפינות. זה לא יחסל את הסדקים האלה אבל ישמור עליהם חזק ומבוקר.

סדקים אופקיים; סדקים אופקיים דורשים בדיקה רבה יותר. רוב קירות היסוד למגורים מתוכננים להשתרע מהרצפה או מלוח הרצפה ועד לחיבור מבנה הרצפה שמעל. קיר בטון 8 אינץ' בתנאי אדמה רגילים בדרך כלל חזק מספיק כדי לעמוד בכוחות המופעלים על הקיר ללא חיזוק אנכי. חריגים כוללים אזורים עם תנאי מי תהום גבוהים או בתנאי קרקע רחבים. אם יש חיזוק אנכי בקיר, כנראה שסדק אופקי אינו מדאיג. יש להתייעץ עם מומחה כאשר מופיע סדק אופקי כדי להעריך האם קיים סיכון מבני.

סדקים אלה נובעים בדרך כלל מאחד או יותר מהדברים הבאים;

1. התיישבות קרקע מתחת לקרקע הגורמת לתנועה כלפי מטה של ​​הקרקע, ותזוזה משותפת לרוב הבתים החדשים שנבנו.

2. שינוי שולחן המים המקומי בכל פעם שנבנה בית חדש. באופן ספציפי, האדמה מתחת לבית מתייבשת; התכווצות האדמה כתוצאה מכך גורמת להתיישבות קלה של הקרקע שעלולה לגרום לסדקים בקו השיער בקירות היסוד.

3. בית חדש, ללא ריהוט ואפקטים, אינו מעמיס על הבסיס עומס משמעותי. ברגע שכל הרהיטים והמכשירים שלך מועברים פנימה, המשקל שנושא הבסיס, והמבנה בכלל, גדל וגורם לכיפוף (או תנועה) של חלקי המבנה ברחבי הבניין. עומס מוגבר זה עלול לגרום לסדקים בקו שיער בבסיס.

4. התכווצות ייבוש. בעוד בטון יצוק מתייבש ומתקשה, הוא יתכווץ. הגורם העיקרי המשפיע על התכווצות הייבוש הוא תכולת המים הכוללת של הבטון. ככל שתכולת המים בבטון שנוצק עולה, כמות ההתכווצות עולה. עליות משמעותיות בתכולת החול והפחתות משמעותיות בגודל האגרגט הגס המשמש בבטון יצוק מגבירים את ההתכווצות מכיוון שתכולת המים הכוללת גדלה ואגרגט גס בגודל קטן יותר מספקים פחות עמידות פנימית להתכווצות.

5. התרחבות והתכווצות תרמית של בטון. בטון שיוצק במהלך טמפרטורות יום גבוהות יתכווץ כאשר הוא מתקרר במהלך הלילה, זה יכול להספיק כדי לגרום לסדקים אם הבטון מרוסן.

6. איפוק; הגבלת התנועה החופשית של בטון טרי או מוקשה לאחר השלמת הנחת (יציקת בטון) בטפסות או בתוך חלל מוגבל אחר; ריסון יכול להיות פנימי או חיצוני ועשוי לפעול בכיוון אחד או יותר.

7. התיישבות או תנועה תת. צניחה של אדמה או בסיס עקב מסתם, העומסים המוטלים עליהם, או הצטמקות או תזוזה של התמיכה הבסיסית.

רוב סדקי היסוד הם מינוריים וחסרי חשיבות; הם משותפים גם ליסודות בטון יצוק וגם ביסודות בלוקים. סדקים מבניים (אופקיים) ביסודות מגורים הם לרוב תוצאה של התיישבות ו/או עומס אופקי. הם יכולים להיות תוצאה של לחץ הידרוסטטי או שימוש בציוד כבד ליד הקרן. המשמעות האפשרית של סדקים בבסיס שלכם היא חדירת רטיבות, רטיבות שעלולה להרוס חיפויי קירות מוגמרים, חיפויי רצפה ורהיטים.

מים ידלפו דרך סדק יסוד אם יש מספיק לחץ הידרוסטטי כדי לאלץ מים דרך הסדק. אם הותקנה מערכת איטום במהלך הבנייה, ייתכן שהמרתף לא ידלוף גם אם יש סדק גדול. זכור כי איטום אינו זהה לאיטום רטיבות. התקנת מערכת איטום חיצונית לאחר מילוי חוזר של הקיר עלולה להיות עצומה. הפתרון הטוב ביותר הוא שימוש במערכת הזרקת אפוקסי. הוא ייצמד לצד הסדקים ולמעשה עשוי לחזק את הקיר. מערכות אלו יכולות להיות עשה זאת בעצמך אך האם מומלץ מאוד ליישם אותן על ידי איש מקצוע.

אם אתה לוקח משהו מהמאמר הזה…קח את זה. כל היסודות נסדקים, הבסיס שלך, היסוד שלי ורוב הסדקים הללו הם חסרי משמעות ואין להם השלכות מבניות. אם יש לך חשש לגבי גודל וסוג הסדק, התקשר לאיש מקצוע כדי להעריך.

About admin

Check Also

אילו שירותים מגיעים לך מחברת ניקיון אג"ח?

בעולם העמוס של היום, אנשים עוברים כל הזמן ממקום למקום, חלקם בגלל דרישות העבודה שלהם, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.