יצרני רהיטים מהמאה ה-18 – שלושת הגדולים

במאה ה-18, יצרני הרהיטים 'שלושת הגדולים' הם ללא ספק תומס צ'יפנדייל, תומס שרתון וג'ורג' הפפלווייט.

תומאס צ'יפנדייל הוא כנראה המפורסם מכולם. הוא היה ארונות ומעצב רהיטים שבסיסו בלונדון. הסגנונות נעו בין אנגלי עם גילוף עמוק, רוקוקו משובח משוכלל, סגנון סיני עם סריג ולכה, וגותי עם קשתות מחודדות, מרובעים ורגליים מעובדות. בשנים מאוחרות יותר הוא אימץ את הסגנון הניאו-קלאסי. אביו היה מצטרף וכנראה האדם שגרם לתומס להתחיל במקצוע.

הוא היה יצרן הארונות הראשון שפרסם ספר עיצובים שלו, שנקרא "הג'נטלמן ומנהל הארונות", שיצא לאור בשנת 1754. זה השפיע על יוצרי ארונות רבים אחרים ואייר כמעט כל סוג של ריהוט ביתי באמצע המאה ה-18.

צ'יפנדייל היה מעצב פנים וגם יוצר ארונות. הוא ייעץ לגבי ריהוט רך והמראה הכללי שצריך לקבל לחדר. עבודתו הייתה רצויה לעשירים ולמפורסמים והוא נטל לעתים קרובות עמלות מהאריסטוקרטיה.

הוא מת משחפת בשנת 1779, אך הונצח עם פסל בגודל מלא במוזיאון V&A וניתן למצוא לוח זיכרון באוטלי, יורקשייר (מקום הולדתו הסביר) מחוץ לבית הספר התיכון הישן של הנסיך הנרי. בנו בעל אותו השם המשיך לעסוק בעסק המשפחתי.

תומס שרתון עבד גם בלונדון משנת 1790 כיועץ מקצועי ומורה לארכיטקטורה ועיצוב.

העיצובים שלו התבססו על אדריכלות קלאסית וניתן לסווג אותם כנאו-קלאסיים. לעתים קרובות הם היו עשויים מעץ סאטן משובץ. בזמן שהוא היה מעצב, אין שום הוכחה שהוא באמת יצר את היצירות בעצמו. ניתן למעשה לזקוף לזכותו רק חלק אחד – כוננית עם חזית זכוכית הנושאת את החותמת TS בתוך מגירה אחת.

שרתון פירסם גם יצירה רבת השפעה – "ספר השרטוטים של יצרן הארונות והרפד" שהייתה זמינה לציבור ב-1791 – היא השפיעה רבות על העיצוב האנגלי והאמריקאי. הוא גם הוציא את "מילון הקבינט" בשנת 1803, והסביר את הטכניקות של ייצור רהיטים וריפודים. ספרו האחרון היה כרך 1 של "אנציקלופדיה של יצרן ארונות, רפד ואמני כללי" בשנת 1805. הוא נפטר בשנת 1806.

ג'ורג' הפפלוויט הוא האחרון מבין 'שלושת הגדולים'. הוא גם עבד בלונדון אבל כגבר, מעט מאוד ידוע עליו.

שמו ידוע בסגנון ריהוט דק ואלגנטי ובמיוחד בצורת מגן גדול על משענות הכיסא. לא נחשבים שיש פריטים שיוצרו על ידו או ממשרדו כעת.

הוא נפטר ב-1786 וב-1788 פרסמה אלמנתו אליס את "מדריך ליצרן ארונות ורפדים", ובו כ-300 מעיצוביו. יש הטוענים שג'ורג' הפפלוויט הוא למעשה רק שם עט עבור אליס כי כל כך קשה למצוא עדויות לאיש.

העיצובים של הפפלוויט באמת מצאו תהילה רק לאחר תאריך מותו.

צ'יפנדייל ובני דורו היו מעצבי רהיטים מצוינים והשפיעו על יוצרי הארונות של המאות ה -19 וה -20. העיצובים והפרסומים שלהם כה חשובים שהם ימשיכו להשפיע על אנשים ככל שעיצוב רהיטים מתפתח לאורך הדורות.

About admin

Check Also

הגורמים החשובים ביותר לבחירת ריהוט משרדי מנהלים

בין אם אתם מנהלים עסק משלכם מהבית או מבניין משרדים, כדאי לשקול השקעה בריהוט משרדי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.