התכונות והיתרונות של דלתות מסתובבות

כיום קיימות אפשרויות דלת רבות העומדות לרשות האדריכלים בעת תכנון מבני מסחר, ציבור או חינוך. אלה יכולים להיות ידניים, אוטומטיים או שילוב של שניהם, אבל הצרכים והדרישות הבסיסיות צפויים להיות זהים, למשל יעיל, בטוח וקל למשתמש. דלתות מסתובבות הופיעו לראשונה במסעדה בניו יורק בשנת 1899, אך ישנן עדויות פטנט המצביעות על כך שתושב פילדלפיה באמת חשב על הרעיון יותר מ-10 שנים קודם לכן. אז למה יותר מ-100 שנים מאוחר יותר הרעיון הזה עדיין כל כך רלוונטי וכל כך בשימוש נרחב?

התכונות

דלתות מסתובבות מורכבות בעצם מסדרה של 3 או 4 פנלים אשר ידועים גם ככנפיים או עלים. לוחות אלו מחוברים לפיר אנכי מרכזי שסביבו הם מסתובבים. כל המבנה תחום במבנה גלילי והפנלים מרווחים בצורה כזו שבפעולה רגילה הדלת אף פעם לא ממש פתוחה כלומר אין מעבר ישיר ברור מהרחוב לתוך המבנה שיכול לעקוף את הפאנלים. הלוחות והמארז כוללים בדרך כלל זכוכית מטעמי בטיחות וגם אסתטית. הזכוכית מאפשרת לאנשים לראות אחרים משתמשים בדלת ולווסת את תנועותיהם בהתאם.

גרסאות אוטומטיות כוללות פיר מרכזי מופעל ומשתמשות בחיישנים כדי לעצור ולהפעיל את הדלת במצבים שעלולים להיות לא בטוחים. בדרך כלל יש מאפיין בקרת מהירות, וניתן לקפל את הדלתות עצמן לאחור כדי ליצור חלל פנוי דרך הפתח למצבי חירום או להזזת חפצים גדולים פנימה או החוצה של בניין. הכיוון שהדלתות מסתובבות למעשה שונה במחוזות שונים. לדוגמה, התנועה השלטת של דלתות מסתובבות בבריטניה היא עם כיוון השעון עם כניסה צד ימין. באוסטרליה ובניו זילנד לעומת זאת המצב הפוך. בארה"ב בשנות הארבעים של המאה ה-20 שריפה במועדון לילה פופולרי בבוסטון גרמה לאיבוד חיים מכיוון שהייתה רק דלת מסתובבת אחת כיציאה. מאז הפכו דלתות מסתובבות לניתנות מתקפלות, וליד הדלת המסתובבת מוצבת בדרך כלל דלת ציר בעלת קיבולת שווה. דלת אחרת זו מסייעת גם לגישה לנכים.

היתרונות

לדלתות אלה יש משיכה אסתטית ברורה ויכולות לשפר את המראה של בניין. הם מספקים אנרגיה והם חוסכים כסף. הסיבה לכך היא שהם אף פעם לא פתוחים למעשה מכיוון שהם מאפשרים לאנשים להיכנס ולצאת מבניין. המשמעות היא שחום יקר לא הולך לאיבוד, וכל איזון מיזוג אוויר נשמר. בבניינים גבוהים מאוד הדלתות המסתובבות עוצרות את השפעת האוויר להישאב למעלה ולמטה דרך הבניין דרך פתחי האוורור והפתח בהתאם לטמפרטורות השונות בפנים ובחוץ. דלתות אלו יעילות מאוד בשמירה על זרימה מוסדרת של אנשים פנימה והחוצה מבניין אשר משפר את הבטיחות, וקל לאנשים להשתמש בהם במיוחד אם הם נושאים תיקים וחפצים אחרים. פעולתם החד-כיוונית פירושה שהם יכולים להיות שימושיים מאוד גם לאבטחה כאשר אזורים מסוימים לא ניתן לעקוף או להימנע או שבהם יש צורך בזרימת כיוון מסוימת, למשל שדות תעופה.

About admin

Check Also

חשיבות הגנת הדלת, המשקוף והסף הזמניים במהלך בנייה ושיפוץ

הכניסה הקדמית הכוללת את הדלת, המשקופים והסף הוא נקודת המוקד של בית הלקוח שלך. זה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.