איזה עץ הכי מתאים לריהוט חוץ – טיק או ארז?

אם אתם מחפשים לעצב את החצר האחורית שלכם, להמריץ מחדש את המרפסת או הפטיו העייפים שלכם, או אפילו ליצור אזור מגורים חם ומסביר פנים מהסיפון החדש הזה, ייתכן שתזדקקו לריהוט חדש. אחרי הכל מה טוב שיש מקום נהדר לבדר אם האורחים שלך לא מרגישים בנוח בזמן שהם שם? כאשר אתה צריך כמה כיסאות כדי למלא קצת מקום במרפסת, או ספת ישיבה מפוארת, נוחה ועמוקה למרפסת, רוב הסיכויים שעץ טיק או ארז יהיו הבחירה הטובה ביותר עבור ריהוט המגורים הזה בחוץ. מה לבחור יהיה תלוי במגוון גורמים, אולם הכי חשוב שתצטרך לשקול את המראה שאתה מקווה להשיג, התחזוקה הנדרשת, והמחיר שאתה יכול לצפות לשלם כדי למצוא את ההתאמה הטובה ביותר. אז קראו למטה ותתרווחו ליד הבר החדש שלכם לצד הבריכה בכסא נוח חדש תוך זמן קצר!

המראה

אחד המאפיינים החשובים ביותר של כל רהיט חדש הוא המראה שהוא משדר. האם חלל המגורים בפטיו החיצוני שלך מתאים יותר למשיכה כפרית או לסגנון עכשווי יוקרתי? אולי גם לא. אולי רק אלגנטיות פשוטה, אך חמימה, מדברת אליך יותר. אבל בין אם אתם מחפשים ליצור סביבה מהנה ומרגיעה עם בר לצד הבריכה וכמה כסאות נוח או פינת ישיבה פשוטה לשיחה, יהיו לכם הרבה אפשרויות הן עם טיק וארז.

לארז בדרך כלל יש מראה טבעי מאוד, המדגיש את אזור המגורים שלך בגוונים אדומים, חום בהיר ואפור רכים. קל משקל ונקבובי, ארז יכול בקלות לקבל כתם, סילר, או אפילו צבע, אך לרוב הוא נותר בגימור גולמי משייף דק כדי לשמר את המראה, התחושה והריח הטבעיים שלו. ארז הוא ארומטי מטבעו אשר לא רק מוסיף לאווירה של ערב רגוע, אלא גם עוזר לשמר ולהגן על העץ מפני חרקים ומזג אוויר.

טיק הוא כמעט ההפך הקוטבי של ארז במונחים של כמעט הכל. טיק הוא מטבעו עץ קשה וככזה, הוא צפוף וכבד יותר מאשר ארז. גדל אך ורק באזורים סובטרופיים וטרופיים, ולרוב בג'ונגל הצפוף של אינדונזיה ומדינות אסיה אחרות, טיק מיובא כמעט תמיד ולכן הוא גם נדיר יותר. כתוצאה מהאקזוטיות הקשורה לרהיטי טיק היא השיגה תפיסה של נדירות ועושר ובכך מציגה מראה של יוקרה ויוקרה. ריהוט עץ טיק נהוג לרכוש באחת משתי דרכים. ניתן לשמן אותו כדי להשיג מראה "כתמתם" כהה יותר, או להשאיר אותו במצבו הטבעי הבלתי גמור בו הוא יזדקן בחן ויהפוך לצבע אפור פטינה רך. צבע זה, הייחודי לרהיטי עץ טיק, תורם למשיכה האקזוטית שלו.

תחזוקה

עוד גורם חשוב מאוד שיש לקחת בחשבון כאשר מחליטים לרכוש ריהוט גן חיצוני הוא רמת התחזוקה שתרצו להפעיל בחיים עם הרהיטים החדשים שלכם. למרבה המזל, גורם התחזוקה, או היעדר, הוא אחת הסיבות העיקריות לכך שגם עץ טיק וגם עץ ארז הם הבחירות המובילות של יצרני רהיטים וצרכנים.

ארז, מטבעו, הוא עץ גמיש מאוד שתכונותיו עוזרות להתנגד למזג האוויר בכל האקלים, אך במיוחד באקלים כבד עם משקעים כבדים. שלג, גשם וגשם אינם דאגה לסגולותיו הארוכות טווח של הארז, שישמור על הזוהר שלו במשך שנים רבות. זו אחת הסיבות לכך שהשארת רהיטי ארז במצב לא גמור משויפת היא ללא ספק הגימור הפופולרי ביותר. עם זאת, כמו עם עצים רבים אחרים, חלקם רוצים לסיים את רהיטי הארז שלהם כדי להשיג מראה שונה לחלוטין. מספר אפשרויות ליטוש מפורטות להלן לפי סדר הפופולריות.

  1. כתם – רבים מעדיפים את המראה המוגמר של כתם יפה על שלהם ריהוט גן. היתרונות של שימוש בכתם כוללים את האפשרות לשנות את צבע הרהיט כמעט לכל צבע שעבורו קיים כתם. כתמים מוצעים כעת בגוונים רבים דרך ספקטרום הצבעים הכהים עד הבהירים. הכתם עשוי גם לספק הגנה קלה מפני פגעי מזג האוויר, אם כי עם ארז זה לא ממש הכרחי ולכן יש להשתמש בו בעיקר כדי לשנות את הצבע. החסרונות של הכתם הם שכדי לשמור על המראה המוכתם המקורי, יש צורך להדביק מחדש את הכתם כל 2-3 שנים שכן הכתם עצמו אינו עמיד בפני קרני השמש ופגעי מזג האוויר כמו העץ.
  2. סילר – יש המעדיפים "לנעול" את המראה הטבעי של רהיטי הארז שלהם ולכן בוחרים להשתמש בסילר ברמה גבוהה. סילר מיוצרים על ידי חברות רבות וזמינים בכל חנות לחומרי בניין או ארגזים גדולים. הסילר ימנע את דהיית ריהוט המרפסת הארז ויאט את תהליך ההזדקנות. זכור כי ההזדקנות הזו היא לעתים קרובות השפעה רצויה של הארז. החיסרון באיטום רהיטי הארז תואם את החיסרון בשימוש בכתם. על מנת לשמור על יעילותו, יש למרוח אותו מחדש כל 2-3 שנים דבר שעלול להיות מייגע ומסורבל.
  3. צבע – כמו כל משטח עץ, ניתן לצבוע את הארז בצבע עץ חיצוני משובח. זה לא נפוץ כמו הכתמה או איטום של הרהיטים מכיוון שצבע יסדק וישתבש, וגם ישנה באופן דרסטי את מראה הרהיט ממצבו הטבעי. ברגע שהצבע נסדק ושבבים יש לשייף את כל המשטח הצבוע ולצבוע מחדש, לאטום או להכתים.

טיק הוא גם עץ מאוד עמיד בפני מזג אוויר ועמיד במיוחד, בין היתר בשל נטייתו להפריש שמן טיק טבעי המסייע לטיפוחו העצמי ולהגן מפני הדרישות הקשות של אקלים רטוב ו/או לח. בוני ספינות רבים בוחרים בעץ טיק כעץ עיקרי לסיפוני הספינות שלהם בדיוק מהסיבה הזו. ספינות טבועות רבות הועלו ממעמקי האוקיינוס ​​רק כדי להראות את עץ הטיק שנשמר להפליא ובטקט. תכונה זו היא שהופכת את הטיק לנפוצים יותר במצבו הטבעי הבלתי גמור מכיוון שאין סיבה פונקציונלית ליישם גימור חיצוני כלשהו על פני השטח. עם זאת, חלק מהלקוחות בוחרים למרוח כמויות נוספות של שמן טיק זה כדי להשיג מראה כהה יותר מוכתם. זה אמנם ישמר את המראה ה"חדש" של הרהיט, יש ליישם אותו מחדש כל 2-3 שנים כדי לשמור על המראה הזה ולכן עלול להפוך למכביד. גם על ידי השארת עץ הטיק במצבו הטבעי, המראה האפור הפטינה הרצוי לעתים קרובות מושג באופן טבעי היכן שהוא אינו יכול להיות, אם מורחים שמן טיק או גימור אחר על פני הרהיט.

מחיר

בעוד המחיר הוא לעתים קרובות דאגה עבור הצרכנים, לפעמים זה לא גורם כזה עבור צרכני ריהוט מרפסת עץ. כמו בכל דבר אחר, המחיר הוא מדד לערך הנתפס. ככל שמוצר נתפס כבעל ערך רב יותר במוחו של הצרכן, כך הוא יעלה יותר. סיבה זו לבדה היא הסיבה שגם ריהוט פטיו מעץ טיק וגם מעץ ארז הם בדרך כלל יקרים יותר מחומרי ריהוט חוץ נפוצים אחרים כמו ריהוט פלסטיק, נצרים או קש. גם לעץ טיק וארז עצמם יש הבדל מחירים שיכול להיות די משמעותי בהתאם לפריט הריהוט הבודד. הנה למה.

ארז – בגלל קל משקלו, קרבתו, קלות הקטיף והזמינות שלו, ארז הוא הבחירה הזולה יותר מבין שני סוגי רהיטי העץ. למרות שהוא יחזיק מעמד זמן רב והוא עמיד מאוד, בדרך כלל עץ טיק יחזיק מעמד זמן רב יותר.

טיק – מכל הסיבות מול ארז, טיק הוא העץ היקר יותר. עצם חוסר הזמינות של ארז או עצים אחרים עוזר ליצור את התחושה העילית, הנדירה, הזו שנושא עמו טיק, מה שמעלה את המחיר. רכישת ריהוט מעץ טיק נתפסת לעתים קרובות כסימן של שפע או עושר, מכיוון שלעץ הטיק יש מוניטין ידוע כמי שמגיע למחיר גבוה יותר. יקר יותר לקציר, יקר יותר למשלוח, והמשיכה לאורך זמן שלו יחד עם החידוש שלו תורמים יחד לעלות הגבוהה יותר לייצור, מה שיוצר בתורו מחיר גבוה יותר לצרכן.

לסיכום, "טוב יותר" או "טוב ביותר" יכולים להיקבע רק על ידי הלקוח. עם זאת, בהתחשב במראה, תחזוקה ומחיר, ניתן להשוות בקלות בין עץ טיק וארז ולהבדיל בין דמיון והבדלים. ארז, העץ הנפוץ בעל משקל קל יותר, מייצר ריהוט מרפסת נהדר בגלל יכולתו לעמוד בפני חרקים, ריקבון ואלמנטים של מזג אוויר (במיוחד גשם, שלג ושלג) וגם בגלל שהוא זול יחסית לייצור. עץ הטיק, הפרקט של השניים, אקזוטי יותר, נדיר ויחזיק מעמד זמן רב יותר. לכן, הוא דורש מחיר גבוה יותר, אך גם מספק ערך נתפס גדול יותר במונחים של יוקרה, אריכות ימים וחווית בעלות ללא תחזוקה.

About admin

Check Also

הגורמים החשובים ביותר לבחירת ריהוט משרדי מנהלים

בין אם אתם מנהלים עסק משלכם מהבית או מבניין משרדים, כדאי לשקול השקעה בריהוט משרדי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.